Nosił Wilk razy kilka...

Bartłomiej Płonka | Arkadiusz Bryzik | 19.10.2014; 18:59

Pierwsza porażka

Dramatyczna postawa na Riazor sprawiła że Valencia po raz pierwszy w sezonie schodzi z boiska pokonana. Zawiodło niemal wszystko, a zmiennicy nie udźwignęli odpowiedzialności. Porażka z Deportivo może być jednak dobrą nauczką dla piłkarzy i trenera, którzy najwidoczniej nabrali zbytniej pewności siebie.

Zdecydowanym faworytem spotkania wydawała być się Valencia, tym bardziej, że Deportivo jak do tej pory spisywało się nad wyraz dramatycznie zajmując ostatnią pozycję w tabeli. Nuno nie kombinował z wyjściowym zestawieniem, kontuzjowanego Gomesa zastąpił Augusto, a cała reszta pozostać miał bez zmian. Jednakże na kilka chwil przed pierwszym gwizdkiem okazało się, że grać nie będzie mógł Diego Alves, a powodem była gorączka Brazylijczyka, stąd oficjalny debiut w zespole zaliczyć mógł Yoel. Tymczasem po stronie gospodarzy dobrze znany nam, były zawodnik Wisły Kraków, Cezary Wilk.

Od samego początku to miejscowi narzucali swój styl gry i ruszali do ataków walenckiej bramki z dość dużym animuszem. Tymczasem można było się zastanawiać, co działo się z zespołem Nuno, który od pierwszych minut wyglądał na bezradny i bez pomysłu, jak rozegrać zawody. Jedynym zagrożeniem bramki Fabricio w pierwszej części było odważne uderzenie z dystansu Rodrigo. Skrzydłowy Valencii złamał akcję do środka i mocnym strzałem z kilkunastu metrów szukał swojej szansy, lecz piłka powędrowała ponad bramkę. Pozostałe „wypady” pod pole karne — których i tak wiele nie było — kończyły się dośrodkowaniami ze skrzydeł, w dodatku marnej jakości i futbolówka lądowała w rękawicach bramkarza.

Bramką dla Depor pachniało z minuty na minutę coraz bardziej, a najgoręcej zrobiło się po dwóch kwadransach gry. Fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Medunjanin, a piłka po strzale Bośniaka zmierzała w okienko bramki. Refleksem wykazał się jednak Yoel w ostatniej chwili parując futbolówkę na słupek. Wyjść obronną ręką nie udało już się z sytuacji minutę później. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i olbrzymim zamieszaniu piłka rzekomo przekroczyła linię bramką, a trafienie zaliczono na konto Jose Gayi, jako gol samobójczy.

Próby szybkiej odpowiedzi Valencii nie wypaliły, na dodatek przed przerwą to gospodarze zdołali podwyższyć prowadzenie! Walkę w powietrzu po długiej piłce przegrał Mustafi, po czym ta trafiła na lewe skrzydło pod nogi Lucasa Pereza. Zawodnik gospodarzy, choć znajdował się w ekstremalnie trudnej pozycji, to z ostrego kąta zdecydował się uderzyć, ze wślizgiem nie zdążył Otamendi, futbolówka prześlizgnęła się pod rękawicą Yoeala i od słupka znalazła miejsce w sieci. Na El Riazor szaleństwo, 2:0 dla Deportivo.

Wydawało się, że przerwa tylko dobrze może zrobić walenckim graczom, a ci po przerwie będą w stanie wrócić do siebie i nawiązać walkę o chociażby jedno oczko. Sygnał do ataku dał Nuno wprowadzając na plac gry dwóch ofensywnych piłkarzy: Filipe Augusto zastąpił Carles Gil, tymczasem Pablo Piattiego zmienił Sofiane Feghouli.

Właśnie po akcji Gila na skrzydle przed świetną szansą zdobycie kontaktowego trafienia stanął Rodrigo. Carles z lewej strony dograł futbolówkę na piąty metr od bramki Fabiricio, jednak były zawodnik Benfiki strzelił... „nijako” i piłka znalazła się obok słupka. Nieźle, ale tylko w ofensywie prezentował się Anotnio Barragan. Hiszpan przeprowadził kapitalną akcję prawą stroną, ośmieszając defensorów rywali, jednemu z nich zakładając siatkę, po czym mocno wstrzelił piłkę tuż przed bramkę, a tam znalazł się Paco, co jednak nie skończyło się golem, bowiem po uderzeniu snajpera futbolówka zatrzymała się na słupku.

Tymczasem w 79. minucie gwóźdź do trumny walenckiej ekipy wbił Toche. Otamendi dramatycznie wyprowadzał piłkę z własnej połowy podając wprost pod nogi Jose Rodrigueza, a ten momentalnie posłał prostopadłe podanie na snajpera Deportivo. Wspomniany Toche mając mnóstwo czasu i miejsca nie miał kłopotów z pokonaniem Yoela i ustaleniem wyniku meczu. 3:0.

Ostatnie 10 minut zostało dograne przez obie drużyny, wynik nie uległ zmianie. Deportivo w końcu odbiło się od dna ligowej hierarchii wykorzystując słaby dzień Valencii, która poniosła porażkę w fatalnym stylu i nawet nieobecność Gomesa oraz Alvesa w składzie nie może jej wytłumaczyć. „Nietoperze” straciły, więc status zespołu niepokonanego w rozgrywkach, a także spadły z ligowego pudła. Miejmy na nadzieje, że jednak nie na długo — za tydzień starcie z Elche.