Strona główna

Soler stawia krok naprzód

Iwo Rubaszewski | 13.01.2021; 23:00

Pomocnik kluczowym elementem zespołu

Część zawodników występujących w aktualnym sezonie w Valencii nie staje na wysokości zadania i kibice są zdania, iż powinni oni niezwłocznie opuścić Mestalla. Zgoła inne nastroje panują wokół osoby Carlosa Solera. Hiszpan w tym trudnym dla klubu czasie piłkarsko rozkwitł i notuje występy na wysokim poziomie.

Soler przywdziewa trykot Valencii od siódmego roku życia. Jest wychowankiem klubu, a od końca 2016 roku członkiem pierwszego zespołu. Od najmłodszych lat błyszczał i pokazywał swój ogromny potencjał. Sezon 2020/2021 to dla niego piąte rozgrywki w seniorskim zespole, ale to właśnie teraz pomocnik zaczyna stawać się nieodzownym punktem drużyny. Obecnie ma na swoim koncie 6 ligowych bramek i 4 asysty, co czyni go najskuteczniejszym piłkarzem w zespole w obu kategoriach.

Poszukiwania odpowiedniej pozycji

Hiszpan wchodził do drużyny jako zawodnik środka pola. W sezonie 2015/2016, gdy był podstawowym piłkarzem Mestallety, wszystkie mecze rozgrywał na pozycjach centralnych. Najczęściej występował jako środkowy pomocnik, ale zdarzały mu się również występy na pozycji numer 10 oraz, co ciekawe, jako defensywny pomocnik. We wspomnianych rozgrywkach zagrał w 36. spotkaniach, strzelił 5 goli i został wicekrólem strzelców Valencii Mestalla w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, w której Los Ches dotarli do 1/8 finału, odpadając po konkursie rzutów karnych z młodzieżą z Chelsea (późniejszego triumfatora turnieju). Następny sezon był dla Solera sezonem przełomowym, gdyż po 9. spotkaniach w drugim zespole, dostał awans do pierwszej drużyny. Przez lwią część spotkań w debiutanckich rozgrywkach Voro ustawiał go na placu gry w roli środkowego pomocnika i grając na tej właśnie pozycji zdobył swoje 3 pierwsze ligowe gole. Sezon 2017/2018 był kolejnym przełomowym momentem w karierze pomocnika. Do klubu przybył Marcelino i znalazł dla Hiszpana nowe miejsce na boisku – prawy bok pomocy. Zmiana pozycji znalazła odzwierciedlenie w statystykach, gdyż z gracza, który notował więcej bramek niż asyst przerodził się w piłkarza, który zgromadził pięciokrotnie więcej kluczowych podań aniżeli bramek (strzelił 1. bramkę i zanotował 5. asyst). Zawodnik zaczął również uderzać na bramkę częściej niż grając w centralnej części boiska (z 1,46 strzału na mecz z sezonu 16/17 wskoczył na pułap 1,76 uderzenia na spotkanie). Wkładał też wiele pracy w kreacje, posyłając 51 podań bezpośrednio prowadząc do próby strzału. W kolejnych rozgrywkach obyło się bez zmiany trenera, a przy tym bez zmiany pozycji Solera, choć tym razem dostawał nieco więcej szans w środku pola. Sezon 2018/2019 był dla niego niezwykle imponujący pod względem liczb. Trafiał do bramki czterokrotnie, dopisując do tego aż 11 asyst. Choć w statystykach wartość większości parametrów szczegółowych, takich jak: podania prowadzące do strzału, liczba oraz celność podań czy celność strzałów nieznacznie zmalała, to trudno było przewidzieć jak fatalny okaże się dla Solera sezon 2019/2020. Niewątpliwy wpływ na ogromny regres w statystykach oraz znaczną obniżkę formy miała pamiętna zmiana trenera, gdy klub w koszmarnej atmosferze rozstawał się z Marcelino i zastępował go Albertem Celadesem. Hiszpan, poza prawą pomocą, wymyślił dla swojego rodaka rolę po lewej stronie boiska. Okazało się to niewypałem i zawodnik zanotował raptem 3. bramki, nie dodając ani jednej asysty. Dodatkowo gracz Valencii zanotował beznadziejną celność strzałów na poziomie 27,8% czy jedynie 25 podań otwierających drogę do uderzenia. Sytuacji nie zmieniło pojawienie się szkoleniowca tymczasowego – Voro i Soler zaliczył dotychczasowo najgorszy sezon na Mestalla

Sezon 2020/2021

Choć wielu kluczowych graczy opuściło Valencię przed sezonem, Soler zdecydował się na pozostanie w zespole. Javi Gracia zdecydował się na przywrócenie Hiszpana na jego naturalną pozycję w środku pola. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Gracia najczęściej decyduje się na ustawienie 4-4-2, gdzie Soler pełni funkcję kreatora akcji, grając u boku odpowiadającego za destrukcję Uroša Račicia. Wychowanek Los Ches nie jest jednak piłkarzem w pełni ofensywnym. Jego defensywna przeszłość z czasów Mestallety znajduje odzwierciedlenie w jego zachowaniach na placu gry, nie wystrzega się powrotów do obrony oraz rozpoczynania budowy akcji z głębi pola. W 14. spotkaniach strzelił 6 goli i zaliczył 4 asysty. Warto jednak nadmienić, że jego bramka w niedzielnym spotkaniu przeciwko Realowi Valladolid była jego pierwszym trafieniem z gry w obecnych rozgrywkach. Poprzednie 5 to trafienia z rzutów karnych, dzięki czemu wraz z Mikelem Oyarzabalem są najskuteczniejszymi piłkarzami ligi w tym elemencie gry. Jednak statystyka rzutów karnych to nie jedyna, w której Soler zajmuje miejsce w czołówce. W ramach klasyfikacji kanadyjskiej (suma bramek i asyst) pomocnik zajmuje ex aequo z José Luisem Moralezem 7. miejsce. Piłkarz „Nietoperzy” zajmuje również 7. lokatę w statystyce OPTA pod względem oceny ogólnej dla piłkarzy La Liga, którzy rozegrali 18 spotkań. Dodatkowo wraz z Marcosem Llorente przodują w tabeli najskuteczniejszych środkowych pomocników ligi (choć gracz Atlético wszystkie gole zdobył z gry). Soler notuje celność podań na poziomie 81,3% czy najwyższą średnią podań prowadzących do strzału w swojej karierze (2,75 na mecz). A na koniec statystyka, która w niezwykle oczywisty sposób obrazuje jego wpływ na grę Valencii – Hiszpan brał bezpośredni udział w 10. z 24. strzelonych ligowych bramek.

Kategoria: Ogólne | Źródło: Super Deporte | fot. PlazaDeportiva