Finał Ligi Europy nie dla Valencii

Michał Muszyński | 09.05.2019; 23:00

Arsenal po raz drugi górą

Podopieczni Marcelino nie sprostali zadaniu i nie odrobili strat z pierwszego spotkania, przegrywając po raz kolejny z Arsenalem, tym razem 2:4. Dwie bramki dla Los Ches zdobył Gameiro, goście odpowiedzieli trzema trafieniami Aubameyanga i jednym Lacazette'a.

Na jeden z najważniejszych meczów Valencii w tym sezonie Marcelino zdecydował się postawić na teoretycznie najmocniejszy na chwilę obecną skład. Miejsce obok Rodrigo Moreno w ataku zajął Kevin Gameiro, zaś na prawym skrzydle wystąpił Daniel Wass. Do składu po pauzie za żółte kartki wrócił Francis Coquelin.

Od pierwszych minut Valencia narzuciła swoje tempo gry, lecz w poczynaniach „Nietoperzy” widać było sporą nerwowość i brak dokładności w wymienianych podaniach. W 6. minucie składną akcję zawiązali na lewym skrzydle José Gayà i Kevin Gameiro. Chwilę później z dystansu strzelał Guedes po wcześniejszym odegraniu Gayi, który założył siatkę Maitland-Nilesowi i wycofał na przedpole do Portugalczyka. Swojej szansy szukał też Rodrigo, lecz jego strzał okazał się zbyt lekki by zaskoczyć Cecha.

W 11 min. gospodarze wyprowadzili szybką akcję lewą flanką, gdzie piłkę otrzymał Gonçalo Guedes, który popędził pod pole karne, gdzie odegrał prostopadle do wychodzącego Rodrigo. Hiszpański napastnik podał wszerz pola karnego, gdzie czekał już Kevin Gameiro. Francuz dostawił nogę i wpakował piłkę do siatki. 1:0 Na Mestalla zapanowało szaleństwo. Trzy minuty później kolejna akcja Guedesa na skrzydle. Piłkę tym razem otrzymał Rodrigo, lecz jego mocny strzał zatrzymał się na nodze Gameiro.

Chwilę później Valencia zaatakowała z prawej strony. Piłkę dośrodkował Daniel Wass, ta trafiła do Rodrigo, który bez większego zastanowienia uderzył z woleja po wcześniejszym przyjęciu na klatę piersiową. Strzał okazał się minimalnie niecelny i powędrował obok prawego słupka gości. Minutę później pierwszą okazję stworzył sobie Arsenal i jak się okazało później – była to akcja bramkowa. Grę dalekim wykopem wznowił Petr Cech, piłkę niezbyt udanie głową zagrał Gabriel Paulista i ta trafiła do Alexandre’a Lacazette. Francuz przedłużył ją głową i podał do wybiegającego już Pierre Emericka Aubameyanga. Gabończyk pewnym strzałem z zewnętrznego podbicia umieścił piłkę w siatce. 1:1.

Valencia stanęła przed ciężkim zadaniem strzelenia dwóch goli, jeżeli myślała tylko o samej dogrywce. Próbował Wass strzałem z dystansu po wcześniejszej udanej wymianie kilku krótkich podań na prawej flance. Arsenal odpowiedział strzałem Aubameyanga głową z 11 metrów po zagraniu z rzutu rożnego Xhaki. Goście po zdobyciu bramki wyrównującej poczuli się zdecydowanie pewniej. Valencia próbowała, lecz brakowało dokładności, jak przy strzale Daniela Parejo, któremu piłkę klatką piersiową wyłożył Wass. Kapitan Los Ches niezbyt czysto uderzył futbolówkę i posłał ją obok bramki.

W 31. minucie po raz kolejny dał znać o sobie Aubameyang, który próbował zaskoczyć Neto płaskim strzałem, lecz jego próba okazała się zbyt słaba. 7 minut później goście mogli objąć prowadzenie. Aubameyang zszedł z prawego skrzydła w pole karne i odegrał piłkę do Lacazette, który minimalnie przestrzelił. Do przerwy zawodnicy schodzili z murawy przy stanie 1:1. Valencię czekało ciężkie zadanie w drugiej odsłonie spotkania, jeżeli myślała o awansie do finału.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla Valencii. W 50. min. Parejo stracił pikę w środku pola, piłkę przejął Aubameyang, który po wygraniu pojedynku z Gayą odegrał do Torreiry, zaś ten oddał piłkę do Lacazette. Francuski napastnik pomimo asysty dwóch obrońców „Nietoperzy” zdołał oddać celny strzał w długi róg Neto. 1:2. Chwilę później okazji strzałem z dystansu próbował Guedes, jednak jego próba okazała się niecelna.

W 58. min. nadzieje kibiców Los Ches odżyły. Kapitalnym prostopadłym podaniem do wybiegającego z prawej strony Wassa popisał się Parejo. Duńczyk odegrał piłkę na przedpole do Rodrigo, zaś ten uderzył trafiając w Kevina Gameiro. Francuz zdołał opanować futbolówkę i wpakował ją z najbliższej odległości do bramki Cecha. 2:2!. Kilka minut później dobrym strzałem z dystansu popisał się Ezequiel Garay. Piłka minęła jednak słupek bramki Arsenalu.

W 69. min. londyńczycy zadali decydujący cios. Prawą flanką popędził Maitland-Niles, który dośrodkował na piąty metr w pole karne, gdzie czyhał już Aubameyang. Gabończyk przeciął podanie i wpakował piłkę do bramki przy krótkim słupku. 2:3. Na Mestalla z minuty na minutę robiło się co raz ciszej. Gospodarze szukali okazji do podciągnięcia wyniku, lecz brakował momentami jakości.

Jakby tego było mało, trzy minuty przed końcem regulaminowej gry Arsenal dobił Valencię strzelając kolejną, czwartą już bramkę. Składną wymianą podań w szesnastce popisał się tercet Guendouzi – Aubameyang – Mkhitaryan. Gabończyk wyszedł na pozycję i mocnym strzałem wpakował piłkę do pod poprzeczkę z ostrego kąta, dobijając tym samym bezradną momentami ekipę „Nietoperzy” i kompletując hat-tricka. 2:4.

Po zakończeniu spotkania doszło do przepychanki między zawodnikami obu ekip. W głównej roli wystąpili Gabriel Paulista i Maitland-Niles. Valencia w niezbyt przyjemnych okolicznościach pożegnała się z rozgrywkami Ligi Europy. W dwumeczu z londyńską ekipą przegrała wyraźnie, bo aż 3:7, chociaż w grze obu ekip nie było widać aż tak dużej różnicy. Zadecydował geniusz duetu Aubameyang – Lacazette, który wspólnie strzelili Valencii aż siedem bramek. Teraz przed „Nietoperzami” walka o czwarte miejsce LaLiga, premiujące awansem do Ligi Mistrzów.

LIGA EUROPY, 1-2 FINAŁU – REWANŻ

VALENCIA CF – ARSENAL FC 2:4 (1:1)

Bramki: Gameiro (11’ – 1:0, 58’ – 2:2) – Aubameyang (17’ – 1:1, 69’ – 2:3, 88’ – 2:4), Lacazette (50’ – 1:2)

Valencia CF: Neto, Piccini (56’ Soler), Garay, Gabriel, Gayà, Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (71’ Ferran), Rodrigo (71’ Mina), Gameiro

Arsenal FC: Cech, Monreal, Sokratis, Koscielny, Maitland-Niles, Xhaka, Torreira (81’ Guendouzi), Kolasinac (71’ Mustafi), Oezil (62’ Mkhitaryan), Lacazette, Aubameyang