Kolejny rekord Emery’ego

Zibi | 31.01.2010; 19:35

Statystyka na półmetku rozgrywek

Szkoleniowiec Valencii CF ustanawia nowe rekordy klubu, w cieniu pozostawiając nawet niektóre osiągnięcia Rafaela Beníteza. Jeszcze nigdy w historii rozgrywek Primera División ekipa ze stolicy Turii nie zgromadziła 23 punktów w meczach wyjazdowych.

Emery i spółka piszą nową historię w dziejach klubu. Pod tym względem jest to absolutny rekord „Nietoperzy”. Dotychczas najwyższym wynikiem mógł pochwalić się Rafa Benítez, który w sezonie 2003/04 na wyjeździe zdobył 20 punktów. Valencia CF pod wodzą Baska strzela również najwięcej goli poza domem – 18, dzięki czemu spycha na bok dawne osiągnięcie obecnego trenera Liverpoolu – 15 bramek. Warto również wspomnieć o niemal identycznym bilansie w porównaniu z mistrzowskim sezonem. Po 19 kolejkach mamy „na plusie” dokładnie 10 bramek (18-8, rok temu 11-11), podczas gdy wtedy było to 11 goli (15-4).

Poza tym tydzień temu Unai wyrównał wyczyn Rafaela Beníteza z sezonu 2003/04 (najbardziej utytułowanego trenera VCF) oraz Quique Floresa z 2005/06 (jedynego trenera, który dwa razy z rzędu wprowadził Blanquinegros do Champions League), którzy to przez 8 kolejnych meczów nie zaznali goryczy porażki na stadionie przeciwnika w rozgrywkach ligowych. Jeśli dziś z Sevilli uda wywieźć się punkty, Emery pobije swoich poprzedników i przedłuży wyjątkową passę „Nietoperzy”. Ostatnia wyjazdowa porażka miała miejsce 24 września 2009 roku. Na własnym boisku Valencii CF nie potrafiły pokonać zespoły takie jak Racing, Almería, Málaga, Osasuna, Athletic, Xerez, Deportivo i Tenerife.

Statystyki po 19 kolejkach Primera División:

Z 19 pojedynków nasi ulubieńcy wychodzili zwycięsko 11 razy, remisowali 6 i przegrali 2 spotkania Getafe, Real Madryt). Valencianistas strzelili łącznie 35 bramek (rok temu 38, co jest aktualnym rekordem) oraz stracili 18 goli (w zeszłym sezonie 27; rekord należy do Claudio Ranieriego – 13). Według tego drużyna strzela 1,8 bramki na mecz (3-ci wynik La Liga, za Barceloną i Realem) oraz traci 0,94 gola (również 3-ci rezultat, ponownie za potęgami hiszpańskiej piłki Barceloną i Realem).

W tych 35 trafieniach mieści się 17 strzelonych prawą nogą, 13 lewą oraz 5 głową. Aby zdobyć 35 goli piłkarze musieli 261 razy uderzać na bramkę rywala. Z prawej nogi oddano 133 strzały (50,9% z całości). Lewą nogą zaś 92 (35,24%). Głową łącznie 36 prób (13,79%). Los Ches ujrzeli 58 żółtych kartoników i co ciekawe żaden z zawodników nie otrzymał czerwonej kartki.

Drużyna odzyskała w sumie 1418 piłek, a straciła 1466. Oto jak przedstawiają się indywidualne statystyki sporządzone przez serwis CiberChe w kilku kategoriach:

César Sánchez:

Mecze: 14, minuty: 1260, skuteczne interwencje: 87, bramki puszczone: 9, średnia: 0,64 na mecz, seria: 140 minut bez straty gola, trzy żółte kartki

Miguel Ángel Moya:

Mecze: 5, minuty: 450, skuteczne interwencje: 34, bramki puszczone: 9, średnia: 1,8 na mecz, seria: 50 minut bez straty gola, bez kartek