Strona główna

Valencia vs. Granada — zapowiedź

Krystian Porębski | Marcin Śliwnicki | 25.09.2015; 15:08

Wszystko albo nic

Posada Nuno wydaje się wisieć na włosku. Mimo pozycji w górnej połowie tabeli, w początkowej fazie sezonu terminarz bardzo Valencii dopisał. Na ile starczy cierpliwości Limowi i czy piłkarze nie zdecydują się sami „zwolnić” trenera już dziś?

Z lotu Nietoperza

Na pytania odpowiedział Marcin Śliwnicki:

Robert i Salva są wypożyczeni do Granady, tradycyjnie, jak to w takich wypadkach bywa, nie będą mogli zagrać przeciwko swojemu macierzystemu klubowi. To duża strata? Co sądzisz o ich występach i ogólnie o tych dwóch zawodnikach?

Prawdopodobnie byliby solidnym uzupełnieniem składu, ale dla nich to lepiej, że mogą grać regularnie. Szkoda tylko, że nie będą w stanie pokazać się dziś kibicom Valencii. Nie wierzę, że nasi scouci obserwują ich co kolejkę, stąd kiedy jak nie w bezpośrednim starciu przekonać Nuno, że są warci uwagi?

Będąc jeszcze przy cedidos, prawdziwe golazo strzelił wczoraj Fede Cartabia. Arcyciekawy przypadek, zawodnik zawsze dający z siebie wszystko, w defensywie jak i ofensywie, mimo tego, nawet w Córdobie czy Deportivo nie jest zbytnio doceniany. Masz jakąś swoją teorię na ten temat?

Wszyscy spekulują, że chodzi o głowę piłkarza, że nie jest mentalnie gotowy. Ja jednak coraz bardziej przekonuję się, iż wypadałoby dać mu szansę w klubie. Wiadomo, że raczej nie jest to piłkarz, który pociągnie grę „Nietoperzy”, niemniej jako alternatywa dla obu skrzydeł mógłby być przydatny.

Ewentualna przegrana, a może nawet remis z ekipą z Andaluzji, to z dużym prawdopodobieństwem koniec przygody Nuno z Valencią. To realny scenariusz?

Na pewno oczekiwany przez wielu. Czy realny? Zależy jakie argumenty znajdzie tym razem Mendes. I czy Lim potrafi mu się postawić…

Coraz więcej głosów mówi, że Nuno jest skłócony z zawodnikami. Myślisz, że ci specjalnie mogą grać gorzej, aby pozbyć się nielubianego trenera?

Wolałbym, żeby tak nie było. Jedyne skłócenie, jakie można akceptować miałoby miejsce, gdyby Nuno był niesprawiedliwy w stosunku do zawodników. Bo to nie piłkarze są od oceniania kompetencji trenera. Niemniej to tylko ludzie i jeśli coś im nie pasuje, to pewnie to okazują. Szatnia to dość hermetyczne miejsce i trudno więcej dywagować kto i co myśli.

I jeszcze raz o szkoleniowcu. Kogo widziałbyś jako następcę Nuno? I kto tymczasowo według Ciebie powinien zająć się prowadzeniem zespołu?

Tymczasowo byłby to pewnie — jak zwykle — Voro. Ale nie rezygnowałbym ze współpracy z Nevillem, obaj powinni podzielić się rolami w takim przypadku.

Abdennour na trybunach, najgorszy z „Nietoperzy” w poprzednim meczu, czy zwyczajnie odpoczynek? I co sądzisz o Santosie po jego debiucie?

Najgorszy? Nie sądzę. Po prostu tonący brzytwy się chwyta, czyli Nuno panicznie szuka nowych rozwiązań. Choć ja akurat nie do gry obronnej miałbym największe zastrzeżenia, a do naszej indolencji strzeleckiej. A Santos zaprezentował się całkiem przyzwoicie, być może był nawet lepszy od Abdennoura. Solidny konkurent dla Vezo.

Jakie jest Twoje zdanie na temat Granady i Sandovala. Andaluzyjczycy powalczą o utrzymanie? Jak oceniasz szkoleniowca, który Granadzie w tamtym sezonie dał utrzymanie fenomenalną serią?

Granada potrafi sprawiać problemy, o czym i Valencia niejednokrotnie się przekonała. Ich największym, w mojej ocenie problemem, jest jednak to, iż kadra opiera siew dużej mierze na zawodnikach wypożyczonych. Duże rotacje co sezon nie sprzyjają budowaniu zespołu, więc prawdopodobnie znów do końca będą walczyli o utrzymanie. A ten sezon dla Sandovala będzie jeszcze trudniejszy, bo musi pokazać, że tamta seria i utrzymanie w poprzednim sezonie nie były przypadkiem.

Przewidywane składy

Valencia CF: Jaume, Cancelo, Mustafi, Vezo, Orban, Enzo, Parejo, Bakkali, Feghouli, Negredo, Paco Alcácer.

Granada CF: Andrés Fernández, Foulquier, Lombán, Doria, Biraghi, Khrin, Javi Márquez, Nico, Success, Rochina, El Arabi.

Valencia znów w odmienionym składzie, tym razem najprawdopodobniej zabraknie Fuego, a do składu wróci Mustafi, który ma zagrać w parze… z Vezo. Wyższy stopień kombinacji i jak tak dalej pójdzie, to Valencia w tym sezonie wyjdzie każdym możliwym zestawieniem.

Jeśli chodzi o Granadę, tu nie ma wielkiego pola do popisu, zabraknie wypożyczonych z Valencii Roberto i Salvy. Pod znakiem zapytania można postawić występ Dorii, który już dawno temu został okrzyknięty wielkim talentem, ale jakby w barwach ekipy z Andaluzji tego nie udowadniał.

Taktycznie

Jeśli przewidywania co do składu Granady się sprawdzą, będzie to bardzo ofensywny skład. Oczywiście, El Arabi, Success czy Rochina często pudłują, ale to ofensywni zawodnicy, potrafiący zrobić różnicę, jeśli mają swój dzień. Na pewno w atakach ekipy Sandovala nie za braknie dynamiki i pewnej dozy szaleństwa.

Do tego, stałe fragmenty gry, czyli coś, z czym Valencia ma ostatnio problem, zarówno pod swoją bramką, jak i w polu karnym przeciwnika. David Lomban, były piłkarz Valencii, to jeden z najlepiej grających głową obrońców w lidze. To właśnie z nim wyścig prowadzili Otamendi i Mustafi o tytuł króla główek w tamtym sezonie. Wiele Lombanowi do Otamendiego nie brakowało, a w obliczu niepewnej postawy defensywy Valencii i problemów głównie z ustawianiem się, może to być poważny problem.

Trudno przewidywać jak potoczy się ten mecz. Valencii brakuje stabilizacji w defensywie, pomysłu na grę w środku pola, skuteczności w ataku. W każdym meczu mamy jakiegoś jednego bohatera, maksymalnie dwóch. Ostatnio tymi najbardziej wybijającymi się, są Jaume i Bakkali. Niech to najlepiej świadczy o tym w jakiej kondycji są „Nietoperze”, skoro ponad przeciętność wybijają się tylko 24-letni bramkarz, który dotychczas grał w 3 lidze, oraz zawodnik, który nie grał w piłkę przez prawie rok.

Przypominamy o tegorocznej edycji Forumowego Typera. Nagrody funduje sklep piłkarski ISS-sport oferujący oficjalne koszulki piłkarskie VCF.

Wszystkich kibiców zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego kanału IRC! oraz strony Lajfy.com, gdzie w trakcie meczu trwać będzie relacja tekstowa.

Kategoria: Składy | Źródło: własne