Strona główna

Cel: LONDYN!

Ulesław | 03.04.2007; 20:24
Już jutro kibice zgromadzeni Stamford Bridge w Londynie będą świadkami niezwykłego sportowego wydarzenia – angielska Chelsea podejmie ostatni hiszpański klub tej edycji Ligii Mistrzów – Valencię. Faworytem spotkania wydaje się być angielski zespół, kreowany na jednego z głównych faworytów do zwycięstwa w rozgrywkach, jednak o tym, że lekceważyć ostatniego klubu z Półwyspu Iberyjskiego nie należy, boleśnie (także dosłownie) przekonał się już Inter Mediolan.

Londyński klub w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej znanych i medialnych zespołów, przyjrzyjmy się więc pokrótce najbliższemu rywalowi Valencii:

Osiągnięcia:

Mistrzostwo Anglii: 1955, 2005, 2006
Puchar Anglii: 1970, 1997, 2000
Puchar Ligi Angielskiej: 1965, 1998, 2005, 2007
Tarcza Wspólnoty: 1955, 2000, 2005
Puchar Zdobywców Pucharów: 1971, 1998
Superpuchar Europy: 1998Stroje:Historia:

Historia:
Londyński klub założony został w 1905r., a więc może się poszczycić o 14 lat dłuższą od Valencii sportową działalnością i historią. W rok po zarejestrowaniu klubu, Chelsea wkroczyła do profesjonalnych rozgrywek, w których start i pierwsze sezony obfitowały w niemałe osiągnięcia. Już w sezonie 1907/08 Chelsea zagościła w Premiership, a w 1915r. uczestniczyła w finale Pucharu Anglii. Następne lata to jednak okres stopniowego podupadania klubu, który Premiership zamienił na League Two, sporadycznie występując w wyższej – League One.

Lata pięćdziesiąte to znów powrót Chelsea do Premiership, który zaowocował w 1955r., na 50 – lecie stołecznego klubu, zdobyciem Mistrzostwa kraju, a także Tarczy Dobroczynności. Kilka lat później, Chelsea doczekała się nowego herbu, którym po dziś dzień szczycą się kibice „The Blues”.

Lata 60-te, 70-te i połowa 80-tych, to okres, w którym Chelsea na dobre wpisała się w angielskim futbolu, choć zwykle bez spektakularnych osiągnięć. Wyjątkowo pomyślny był dla „Niebieskich” rok 1971, kiedy to sięgnęli po raz pierwszy (jak się okazało w 1998r. – nie ostatni), po Puchar Zdobywców Pucharu, w finale zwyciężając Real Madryt.

Końcówka lat 80-tych zaowocowała pożegnaniem się Chelsea na kilka sezonów, z rozgrywkami Premiership. Rok 1993 przyniósł powrót do najważniejszych krajowych rozgrywek oraz początek walki o silną pozycję w lidze. W 10 lat później, Chelsea zmieniła właściciela – rosyjski multimilioner Roman Abramowicz postanowił zakupić londyński klub i wspomagając go swoją fortuną, na dobre wprowadzić na europejskie salony. Gruntowna przebudowa zespołu, zmiana trenera i miliony funtów na transfery przyniosły rezultaty: w 2005 r. Chelsea wywalczyła po raz drugi Mistrzostwo Anglii, zagrała też w półfinale Ligii Mistrzów. Kolejny sezon przyniósł obronę krajowego trofeum.

W obecnym sezonie, angielski zespół nadal posiada szansę na zdobycie Mistrzostwa kraju, choć klubowi działacze nie ukrywają, że celują przede wszystkim w zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Kadra:Zespół Chelsea tworzą jedni z najbardziej znanych piłkarzy na świecie, niemal wszyscy są reprezentantami swoich krajów, nierzadko stanowiąc o ich sile. Obecność takich gwiazd jak Frank Lampard, Didier Droga, Michael Essien, Peter Cech, Andriy Shevchenko, John Terry, Ricardo Carvahlio czy Michael Ballack, świadczy o klasie zespołu.

Przewidywana taktyka:Stadion:

Otwarcie Stamford Bridge nastąpiło w 1877r., początkowo miał to być obiekt zdolny pomieścić około 100 tyś. osób, wybudowany głównie z myślą o zawodach lekkoatletycznych. Przebudowa obiektu trwała długie lata, i odbywała się stopniowo. Obecnie stadion może pomieścić 42.449 widzów, i jest uważany za jeden z najnowocześniejszych na Wyspach.Jutrzejsze spotkanie, będzie pierwszą konfrontacją obu zespołów. Miejmy nadzieję, że lepszą kartę w historii zapiszą piłkarze Valencii, pokonując swoich angielskich rywali.

Kategoria: Ogólne | Źródło: Foroche / własne