Strona główna

Zorío oferuje 248 milionów

Mateusz Piniarski | 03.10.2021; 21:36

Były wiceprezes przedstawia ofertę kupna

Miguel Zorío w środę plan odkupienia większościowego pakietu akcji od Petera Lima i ukończenia Nuevo Mestalla. Jego plan polega na wykupieniu akcji przez sam klub i sprzedanie “cegiełek” fanom.

Sama operacja ma kosztować 368 milionów euro którą sam zainteresowany zobowiązał się sfinansować za pośrednictwem banku i zagranicznej firmy budowlanej, której nazwy nie ujawnił. Hiszpan mówił też, że w razie niewykupienia wszystkich akcji przez kibiców klub może je sprzedać innym zainteresowanym. Jest to jego pomysł na problemy finansowe zespołu.

Peter Lim ma dostać “do ręki” 194 mln € za swoje akcje i 54 pożyczki dla klubu, a kolejne 120 mln € będzie przeznaczone na budowę stadionu, kluczowej dla niego inwestycji, która według niego ma zostać ukończona za trzy lata. Oto słowa Zorío:„To nie jest oferta do negocjacji tylko maksymalna kwota, jaką możemy wesprzeć klub”. Hiszpan wskazuje, że jego pomysł to kopia modelu Atletico Madryt, a sam plan powstał przy współpracy z prezydentem Los Colchoneros Miguelem Ángelem Gilem.

Ekonomista zwrócił uwagę na to, że nigdy nie rozmawiał z Limem ale ujawnił, że w ostatnich latach były pewne kontakty za pośrednictwem biznesmena który jest nad nim na liście FORBES i zapewnił, że Lim dobrze zapatruje się na ofertę. Określił lata, gdy właścicielem był Singapurczyk jako “Najczarniejszy okres w dziejach zespołu w sektorach sportowym, finansowym oraz społecznym.” Zwrócił uwagę, że Lim prawdopodobnie ogłosi rychłe podwyższenie kapitału aby spróbować podnieść limit wydatków przyznany mu przez LaLigę, który jest najniższy ze wszystkich drużyn ale powiedział, że zrobi to dzięki pożyczkom których udzielił klub w jego czasach, i że to tylko „podniesie saldo księgowe, ale nie przyniesie żadnego dochodu.” Przewiduje, że sytuacja klubu ulegnie pogorszeniu, a pieniądze z funduszu CVC to dług, który będzie musiał być spłacony.

Zorío potwierdził, że Lim czekał na oferty kupna klubu przez całe lato, ale nikt z zewnątrz nie chciał kupić klubu w takim stanie. Oto słowa Hiszpana:
„Walencja jest warta okrągłe zero. Zespół jest w proszku. Zarządzanie wymknęło się Limowi spod kontroli, jednak nie znam bogacza, który odpuściłby stratę 250 mln €. Nie zamierzamy pokonać Lima, ale musimy usiąść z nim aby zapłacić mu pieniądze które włożył w zespół.”

Kategoria: Ogólne | Źródło: El Desmarque | fot. El Desmarque