Strona główna

Czy David trafi do Valencii?

Iwo Rubaszewski | 20.05.2020; 15:07

Kanadyjski talent na radarze Los Ches

Valencia planuje zmiany kadrowe na przyszły sezon. „Nietoperze” obserwują rynek w celu znalezienia piłkarzy, którzy mogliby wzmocnić zespół. W orbicie zainteresowań klubu znalazł się kanadyjski ofensywny pomocnik Jonathan David

Kanadyjczyk urodził się w 2000 roku i początkowo mieszkał na Brooklynie w Nowym Jorku. W wieku sześciu lat przeprowadził się wraz z rodzicami do stolicy Kanady, Ottawy. W wieku 16 lat trafił do klubu Ottawa ISC, gdzie pokazał swoje umiejętności szerszej publiczności. Grając w tym zespole został zauważony przez swojego obecnego pracodawcę, czyli belgijskie KAA Gent, gdzie trafił w styczniu 2018. Obecnie jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników w swojej lidze. Odznacza się przede wszystkim imponującą szybkością biegu. Dobrze odnajduje się polu karnym, dzięki czemu często znajduje się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Poza świetną motoryką, David cechuje się również bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, wskutek czego pojedynki siłowe nie są dla niego problemem. Ogromną zaletą Kanadyjczyka jest wszechstronność. Nominalnie gra na pozycji numer 10, często wychodzi na boisko również jako napastnik. W trakcie spotkań lubi schodzić w boczne sektory boiska, spełniając rolę skrzydłowego.

W obecnym, przedwcześnie zakończonym w Belgii, sezonie David zagrał w 27. ligowych spotkaniach, dokładając do tego sześć meczów w kwalifikacjach w eliminacjach do Ligii Europy i siedem w samej Lidze Europy. Zdobył łącznie 23 bramki (z czego 18 w Jupiler Pro League), dokładając do tego 10 asyst. Strzela bramkę średnio raz na 142. minuty. Mimo młodego wieku, jest już reprezentantem swojego kraju. W barwach seniorskiej kadry Kanady zadebiutował we wrześniu 2018 roku. Ma na swoim koncie 12 gier w narodowych barwach, w których zdobył 11 bramek. Dzięki temu już wieku 20-stu lat zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii reprezentacji Kanady. W zeszłorocznym Gold Cup, czyli mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, został królem strzelców, z sześcioma bramkami na koncie, zdobytymi w zaledwie czterech meczach.

Sprowadzenie Jonathana Davida na Mestalla nie będzie jednak łatwym przedsięwzięciem. O piłkarza ubiegają się zespoły takie jak Inter, Ajax, Borussia Dortmund czy Arsenal. Sprawy nie ułatwia wartość rynkowa piłkarza, gdyż wynosi ona 22,5 mln €. Dodatkowo jego kontrakt wygasa dopiero w 2023 roku.

Kategoria: Spekulacje Transferowe | Źródło: El Desmarque Valencia | fot. El Desmarque Valencia