Awans do fazy pucharowej!

Karol Kotlarz | 10.12.2019; 23:08

Valencia gra dalej

Zadanie wykonane! Podopieczni Alberta Celadesa uporali się z Ajaxem w wyjazdowym spotkaniu wygrywając 1:0 po bramce Rodrigo. Tym samym „Nietoperze” zajęli pierwsze miejsce w grupie H Ligi Mistrzów i awansowali do fazy pucharowej po raz pierwszy od siedmiu lat!

Na boisku w Amsterdamie pojawiła się najsilniejsza jedenastka, jaką Celades mógł złożyć z dostępnych graczy. Już od pierwszych minut spotkanie toczone było z wysoką intensywnością, z atakami z obu stron. Po rzucie rożnym Rodrigo głową skierował piłkę obok bramki. W odpowiedzi mocny strzał Tadicia wylądował w bocznej siatce.

Napór ze strony gospodarzy narastał, jednak to Valencia grała rozważnie i tworzyła składniejsze akcje w ofensywie. Dowodem tego była sytuacja z 24. minuty, kiedy to Gayà przedarł się do środka, zagrał do Ferrana, ten zamarkował strzał i wypuścił podaniem Rodrigo, który pewnym strzałem pokonał bramkarza! 1:0!

W kolejnych minutach Ajax próbował odrobić straty, jednak defensywa Valencii i dobrze dysponowany tego dnia Jaume stawali na wysokości zadania, oddalając zagrożenie. W końcówce pierwszej części spotkania Rodrigo mógł podwyższyć na 2:0, jednak na jego drodze stanął Onana. Do przerwy na tablicy wyników widniał wynik 1:0 dla Los Ches.

Po zmianie stron gospodarze ruszyli do ataku. Na szczęście strzały oddawane przez Blinda i Desta mijały światło bramki. Już po kilku minutach drugiej połowy Celades musiał wprowadzić zmiennika – Gameiro doznał urazu, a zastąpił go Manu Vallejo. Po chwili drugi z napastników Valencii, Rodrigo, miał kolejną okazję do zdobycia gola, lecz posłał piłkę obok bramki. Z kolei gospodarze odpowiedzieli niecelnymi uderzeniami w wykonaniu Zyiecha, Langa i Mazraoui’ego.

Mecz zaostrzył się, a arbiter główny spotkania, pan Turpin, musiał bardzo często sięgać po gwizdek. Gospodarze, dla których wynik był wciąż niekorzystny, rzucili całe swoje siły do ofensywy. Sporo pracy w końcówce miał Jaume, który kilkukrotnie udanie interweniował, chociażby przy uderzeniu Zyiecha.

W doliczonym czasie gry Gabriel został nieprzepisowo potraktowany przez De Jonga. Obrońca upadł na ziemię, a po chwili doskoczył do niego Tadić, popychając stopera. Ten zareagował agresywnie i uderzył głową gracza Ajaxu. Pomimo iż obaj gracze zachowali się niesportowo, arbiter pokazał czerwony kartonik tylko dla Gabriela. W ostatniej minucie Celades wprowadził na boisko Mangalę, który zastąpił Ferrana.

Do zmiany wyniku już nie doszło – Valencia wygrała w Amsterdamie 1:0, zapewniając sobie awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów z pierwszego miejsca w grupie H! Drugie miejsce przypadło Chelsea, zaś trzecia lokata – Ajaxowi.