Pierwsze zwycięstwo na Nuevo San Mamés!

Michał Muszyński | 28.09.2019; 15:02

Wygrana po golu Cherysheva

Valencia odczarowała w sobotnie popołudnie stadion Athletiku i odniosła niezwykle ważne zwycięstwo w kontekście walki o czołowe miejsca tabeli LaLiga. Gola na wagę trzech punktów zdobył Dienis Cheryshev po asyście Ferrana Torresa. Los Ches w drugiej połowie mogli podwyższyć rezultat, lecz nie wykorzystali kilku dogodnych sytuacji.

Problemy zdrowotne Kondogbii i Gameiro zmusiły Celadesa do dokonania kilku istotnych zmian personalnych w składzie na pojedynek z Athletic Club na Nuevo San Mamés wraz ze zmianą ustawienia na dobrze znane 4-4-2. Szkoleniowiec „Nietoperzy” postanowił desygnować do gry m.in. Wassa na prawej stronie, Cherysheva i Ferrana na skrzydłach czy Maxi Gómeza w ataku.

Pierwsze minuty pojedynku upływały pod dyktando gospodarzy, którzy narzucili wysokie tempo gry. Valencia mimo to potrafiła stwarzać sobie okazje pod bramką Simóna. W piątej minucie Daniel Wass posłał centrę na 14. metr do Maxiego Gómeza, lecz Urugwajczyk chybił, posyłając futbolówkę ponad poprzeczką. Gospodarze odpowiedzieli chwilę później, lecz na pozycji spalonej znalazł się Iñaki Williams. Aktywny od początku w drużynie „Nietoperzy” był Rodrigo Moreno, który w ósmej minucie mógł pokonać bramkarza Basków, lecz uprzedził go jeden z defensorów Los Leones.

Kilkadziesiąt sekund później drużynę przyjezdnych na prowadzenie wyprowadzić mógł Maxi Gómez. Urugwajczyk otrzymał świetne podanie od Rodrigo, przyjął odpowiednio piłkę i uderzył po długim słupku, jednak niecelnie. Z każdą kolejną minutą intensywność akcji Athletiku spadała, zaś inicjatywę zaczynali przejmować goście. W 16. minucie solową akcję na lewej flance przeprowadził Rodrigo. Hiszpan dał się sfaulować nieporadnemu Anderowi Capie. Do piłki podszedł Dani Parejo i wstrzelił ją w pole karne, gdzie ostre starcie stoczyli Raúl García oraz Mouctar Diakhaby. Minutę później fantastycznym strzałem z powietrza po uprzednio wykonanym kornerze popisał się Ezequiel Garay. Jeszcze lepszą — skuteczną — paradą popisał się golkiper Athletiku.

Valencia kontrolowała przebieg gry w środkowym sektorze boiska, wymieniając wiele krótkich podań, co przekładało się na wyraźną dominację „Nietoperzy” w statystyce posiadania piłki. Największe niebezpieczeństwo w polu karnym gospodarzy Los Ches generowali jednak za pośrednictwem kontr. Tak było w 27. minucie pojedynku. Wtedy to goście przeprowadzili fantastyczną kontrę niemal od własnej bramki. Piłkę z własnego pola karnego klatką do Rodrigo wyekspediował Parejo. Napastnik pomknął z nią w kierunku bramki gospodarzy. Tuż przed „szesnastką” oddał ją do Gómeza, który następnie świetnym prostopadłym podaniem uruchomił Ferrana Torresa. 19-latek na wślizgu dograł ją do Dieniesa Cherysheva i Rosjaninowi nie pozostało nic jak z łatwością skierować futbolówkę do siatki. 0:1!

Siedem minut później Valencia ponownie ruszyła z kontrą. Tym razem indywidualnie zagrał Rodrigo, który jednak w pełnym biegu stracił piłkę i musiał uciekać się do faulu, co skończyło się dla niego obejrzeniem żółtego kartonika. W odpowiedzi gospodarze próbowali za sprawą Iñakiego Williamsa, który uderzył po krótkim rogu, lecz na posterunku był Jasper Cillessen. Baskowie uciekali się w zdecydowanej większości swoich akcji do dośrodkowań, czemu brakowało jednak precyzji. Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu pierwszej połowy do wyrównania mógł doprowadzić Capa po dość przypadkowej akcji, kiedy to piłka odbiła się niefortunnie od Coquelina. Bask przestrzelił ponad bramką holenderskiego golkipera.

W przerwie spotkania Albert Celades zmuszony był dokonać zmiany na pozycji stopera. Prawdopodobnie kontuzjowanego Ezequiela Garaya zastąpił Gabriel Paulista. Druga odsłona meczu rozpoczęła się podobnie do pierwszej — od ataków gospodarzy, którzy mieli kilka stałych fragmentów, lecz nie potrafili ich wykorzystać. W 51. minucie wynik na 0:2 powinien podwyższyć Maxi Gómez, który otrzymał kapitalne prostopadłe podanie w tempo od Rodrigo, lecz przegrał pojedynek z bramkarzem Athletiku.

Niewykorzystane okazje lubią się mścić — i tak powinno być w 55. minucie, kiedy to przed stuprocentową szansą stanął Iñaki Williams, mający aż trzy okazję do zdobycia gola w przeciągu kilku sekund. Napastnik Los Leones uderzył futbolówkę z kilku metrów wprost w nogi Cillessena, po czym dobił ją niefortunnie w słupek a następnie w trzeciej okazji nie zdołał trafić w nią nogą przy ponownej próbie strzału. Wyraźnie zawodził Iker Muniain, będący cieniem samego siebie. 26-latek najlepszą okazję wygenerował sobie w 59. minucie, strzelając w gąszczu defensorów Valencii wprost w rękawice Cillessena.

W miarę upływu czasu mnożyły się stałe fragmenty gry dla drużyny miejscowych. Ponownie przed okazją wyrównania stanął Iñaki Williams, który łatwo poradził sobie z Jaume Costą, po czym oddał szybki strzał w kierunku dalszego słupka. Niecelnie. Valencia powinna zabić wynik spotkania w 72. minucie, za sprawą wprowadzonego wcześniej za Maxiego Gómeza Manu Vallejo. 22-latek przedarł się w indywidualnej akcji z prawego skrzydła do środka pola i świetnie znalazł wybiegającego Cherysheva. Rosjanin przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem Athletiku.

W 85. minucie Celades desygnował do gry ostatniego rezerwowego — Rubena Sobrino, który zastąpił Dienisa Cherysheva. Hiszpan mimo krótkiego pobytu na murawie zdołał popisać się jednym świetnym podaniem, kiedy to dograł prostopadle do Rodrigo. Reprezentanta Hiszpanii ubiegł jeden z baskijskich defensorów. Gospodarze ostatnie pięć minut grali w osłabieniu wobec kontuzji Yuriego. Valencia w miarę spokojnie dowiozła skromne prowadzenie do końca meczu.

Tym samym Albert Celades odniósł swoje pierwsze ligowe zwycięstwo jako szkoleniowiec „Nietoperzy”. Obok wyniku cieszyć może także styl w jakim Los Ches pokonali baskijski Athletic i poprawa gry defensywnej. Kolejny mecz Valencia rozegra 2 października w drugiej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów, gdzie na Mestalla zawita półfinalista poprzedniej edycji LM — Ajax Amsterdam.