Campeones, Campeones!

Karol Kotlarz | 25.05.2019; 23:19

Valencia z Pucharem Króla!

Stulecie klubu uczczone wygraną w Copa del Rey! Po 11 latach bez pucharów, Los Ches sięgnęli po wygraną w krajowym pucharze, pokonując Barcelonę 2:1 w finałowym spotkaniu rozgrywanym w Sewilli! Bramki dla „Nietoperzy” zdobyli Gameiro i Rodrigo, gola dla rywali zdobył Messi.

Od pierwszych minut Marcelino posłał do gry m.in. Coquelina i Wassa, w miejsce typowanych przez prasę Kondogbii i Picciniego. Pierwsze chwile spotkania należały do Barcelony, która zgodnie z przewidywaniami przejęła inicjatywę i posiadanie piłki. Valencia wyczekiwała na możliwość kontry i błąd rywala, który nadszedł niespodziewanie szybko, bo w 5. minucie meczu. Wtedy to piłkę przed własnym polem karnym niefortunnie wybił Lenglet, ta trafiła pod nogi Rodrigo, który obiegł Cillessena, uderzył płasko, lecz futbolówkę z linii bramkowej wybił Pique.

Barcelona pomimo przewagi w posiadaniu piłki nie potrafiła tego przełożyć na strzały na bramkę, które najczęściej były blokowane przez defensywę „Nietoperzy”. Okazję do zdobycia gola miał Messi, jednak jedyną korzyścią po jego strzale był korner dla Blaugrany. Kilka minut później Gabriel dostrzegł urywającego się lewym skrzydłem Gayę i dograł do niego długą piłkę. Hiszpan wyłożył futbolówkę do Gameiro, który minął Albę i pewnym strzałem umieścił piłkę w siatce! 1:0!

Barcelona nadal próbowała kontrolować przebieg meczu, zaś podopieczni Marcelino skutecznie się bronili. W 33. minucie meczu piłkę na własnej połowie przejął Parejo, oddał ją Coquelinowi, który wypuścił Solera szarżującego prawym skrzydłem. Wychowanek Valencii był szybszy od Alby, wpadł w pole karne i dorzucił piłkę na głowę Rodrigo, który pokonał Cillessena! 2:0!

Do odrabiania strat ruszyli podopieczni Valverde. Okazje do zdobycia gola miał Rakitić, lecz jego strzał głową minął bramkę. W końcówce pierwszej połowy Chorwat do spółki z Messim próbowali pokonać Jaume, lecz za każdym razem golkiper był na posterunku. Do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 2:0 dla Valencii.

Po zmianie stron to nadal Barcelona kontrolowała przebieg meczu, zaś Los Ches czekali na kontry. Bliski zdobycia kontaktowego gola był Messi, który po rajdzie w polu karnym trafił w słupek, a dobitka Vidala poszybowała nad bramką. Niestety kilka minut później Valencia straciła kapitana, Daniego Parejo, który zszedł z boiska z kontuzją. Zastąpił go Kondogbia. W kolejnych minutach groźne akcje Barcelony strzałami kończyli Pique oraz Coutinho, jednak nie zdołali pokonać Jaume.

Marcelino zdecydował, że na boisko wejdzie Piccini w miejsce Gameiro, celem wzmocnienia formacji obronnej. Chwilę później było już 2:1. Po rzucie rożnym strzał głową oddał Lenglet, uderzenie obronił Jaume, lecz do piłki dopadł niekryty przez nikogo Messi, kierując ją do siatki.

Kolejne minuty upływały pod znakiem kontroli piłki przez Barcelonę, jednak wynik nie ulegał zmianie. Na murawie pojawił się Diakhaby, zmieniając Rodrigo, co oznaczało nastawienie się Valencii na przetrwanie do ostatniego gwizdka. W doliczonym czasie gry dwukrotnie Guedes mógł dobić Barcelonę. Najpierw w sytuacji oko w oku z Cillessenem spudłował, posyłając piłkę obok słupka. Chwilę później, mając pustą bramkę uderzył z dystansu, lecz niecelnie.

Na szczęście Valencia dotrwała dzielnie do końcowego gwizdka Undiano Mallenco i tym samym zdobyła Puchar Króla Hiszpanii, będący idealnym zwieńczeniem obchodów stulecia klubu. To ósmy triumf „Nietoperzy” w Copa del Rey.

COPA DEL REY, FINAŁ

FC BARCELONA – VALENCIA CF 1:2 (0:2)

Bramki: Gameiro (21’, 1:0), Rodrigo (33’, 2:0), Messi (73’, 2:1)

Barcelona: Cillessen, Semedo (46' Malcom), Pique, Lenglet, Alba - Arthur (46' Vidal), Busquets, Rakitić (77' Aleñá), Roberto, Messi, Coutinho.

Valencia: Jaume, Wass, Garay, Gabriel, Gayà, Soler, Parejo (65' Kondogbia), Coquelin, Guedes, Rodrigo (88' Diakhaby), Gameiro (72' Piccini).

W tym miejscu zazwyczaj mogliście oddać głos na piłkarza meczu z piątki wytypowanych przez Redakcję. Tym razem wyjątkowo zadecydowaliśmy, że za wygraną w Pucharze Króla każdy z zawodników zasłużył na obecność w gronie najlepszych zawodników meczu.

Kategoria: Składy | Źródło: własne | LasProvincias | SuperDeporte