Baskowie pokonani na Mestalla

Michał Muszyński | 03.03.2019; 22:51

Pewne zwycięstwo Valencii

Po ligowej serii czterech zremisowanych spotkań, „Nietoperzom” wreszcie udało się wygrać. Po przepięknym golu Rodrigo oraz bramce Gameiro, Valencia ograła Athletic Bilbao 2:0 i zbliżyła się do ligowej czołówki. Był to już piąty z rzędu mecz podopiecznych Marcelino bez straconego gola na Mestalla.

W porównaniu do czwartkowego półfinałowego starcia w Pucharze Króla, Marcelino dokonał aż siedmiu zmian. Oczywistą zmianą była obecność w bramce Neto, ponadto w szeregach defensywnych mogliśmy obserwować od początku Daniela Wassa czy Mouctara Diakhaby’ego. W przednich formacjach szansę do wykazania się dostali Coquelin, Ferrán Torres, Cheryshev czy Santi Mina.

Początek meczu przebiegał pod dyktando Valencii, która opromieniona awansem do finału Pucharu Króla szybko chciała zaznaczyć swoją wyższość nad rywalami zdobyciem gola. W 12. minucie lewą stroną przedarł się José Gayà, który wypatrzył pod bramką Dienisa Cherysheva i krótkim podaniem oddał mu piłkę. Rosjanina ubiegł jednak świetnie interweniujący Iñigo Martínez, w ostatniej chwili wybijając futbolówkę na rzut rożny. Po chwili pod bramką Herrerina ponownie zrobiło się gorąco. Piłkę z rzutu rożnego w pole karne posłał Dani Parejo, ta trafiła pod nogi znajdującego się przed szesnastką Daniela Wassa. Duńczyk posłał ją w kierunku bramki bez większego zastanowienia, jednak minimalnie futbolówka minęła lewy słupek gości.

Baskowie od czasu do czasu starali odgryźć się „Nietoperzom”. W 22 minucie Iñaki Williams oddał piłkę znajdującemu się tuż przed polem karnym Raúlowi Garcíi, który spróbował pokonać Neto strzałem z dystansu. Futbolówka poszybowała jednak wysoko w trybuny. Valencia konsekwentnie dążyła do zdobycia bramki. Strzału z dystansu próbował Gayà. W 28. minucie ładną centrą w pole karne wykazał się Cheryshev, jednak Santi Mina nie zdołał zamienić jej na gola.

Drugą połowę z „wysokiego C” zaczęła Valencia. W 49. minucie składną dwójkową akcją popisał się duet Mina – Rodrigo. Galisyjczyk odegrał piłkę głową do Rodrigo, który bez przyjęcia oddał strzał z woleja trafiając do bramki. Herrerin bez szans. 1:0!

Baskowie w drugiej odsłonie wyraźnie spuścili z tonu, zaś tempo nadawali gospodarze. Szczęścia z rzutu wolnego próbował Daniel Wass. Przed doskonałą szansą stanął Geoffrey Kondogbia, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego uderzył piłkę głową, lecz wyraźnie zrobił to nieczysto, a ta powędrowała niecałe dwa metry obok prawego słupka golkipera Basków. Goście zagrożenie stwarzali jedynie uporczywymi i niebezpiecznymi faulami, na które zezwalał sędzia del Cerro Grande.

W końcowych minutach spotkania wyczuć można było delikatną niepewność wyniku wśród „Nietoperzy”. Tym razem jednak Valencia zdołała zamknąć mecz, zdobywając w 89. minucie drugą bramkę za sprawą zmienników. Prawą flanką pociągnął wprowadzony kwadrans przed końcem Carlos Soler, który płaskim podaniem dograł piłkę do wbiegającego Kevina Gameiro. Francuzowi nie pozostało nic innego jak dopełnić formalności. 2:0!

Tym samym Valencia odniosła arcyważne zwycięstwo i pozostaje w walce o lokatę, premiującą awansem do Ligi Mistrzów. Do zajmującego czwarte miejsce Getafe, „Nietoperze” tracą sześć punktów.

LaLiga, 26. Kolejka

VALENCIA CF - ATHLETIC BILBAO 2:0 (0:0)

Bramki: Rodrigo (49’, 1:0), Gameiro (89’, 2:0)

Valencia CF: Neto, Wass, Roncaglia, Diakhaby, Gayà, Ferràn (76’ Soler), Kondogbia, Parejo, Cheryshev, Rodrigo (79’ Guedes), Mina (70’ Gamiero)

Athletic Club: Herrerin, Berchiche, Martinez, Alvarez, de Marcos, Beñat (63’ San José), Raúl García (66’ Kodro), Muniain, Garcia, Ibai (81’ Susaeta), Williams

<STYLE>
  #qp<em>main2271205 .qp</em>btna:hover input {background:#00355F!important} #qp_all2271205 {max-width:815px; margin:0 auto;}
</STYLE><div id="qp_main2271205" fp='fcfC4e86-65' results=0 style="border-radius:0px;margin:0 auto;padding:0.8em;background-color:#FFF;font-family: 'Open Sans', sans-serif, Arial;color:#000;border: 1px solid #DBD9D9;max-width:815px;box-sizing:border-box;text-align:left">

<div style="font-size:1em;background-color:#00355F;color:#FFF;font-family:'Open Sans', sans-serif, Arial">
  <div style="padding:0.8em;line-height:1.3em">