Wygrana w Katalonii

Bartłomiej Płonka | 13.05.2017; 18:05

Espanyol 0:1 (0:0) Valencia

W przedostatnim meczu sezonu Valencia pokonała na wyjeździe Espanyol 1:0. Gospodarze mieli wiele okazji, by wyjść na prowadzenie, lecz razili nieskutecznością, co zemściło się w drugiej połowie, gdy do siatki Diego Lópeza trafił Jose Gayá. Los Ches utrzymali wynik do ostatniego gwizdka i odnieśli drugie zwycięstwo z rzędu.

Voro do gry posłał zespół ustawiony systemem 4-4-2. W bramce ponownie znalazł się Jaume, w środku pola duet tworzyli Medran i Parejo, a pierwszy raz od momentu kontuzji w wyjściowym składzie pojawił się Rodrigo Moreno.

Obie drużyny nie walczyły już o awans do europejskich pucharów, a nie groziła im także degradacja, co było widoczne od pierwszych minut. Tempo spotkania nie było zniewalające, a raczej widzieliśmy wiele wolnych akcji i długo trzeba było czekać na pierwsze bramkowe okazje. Przed takowymi dla Valencii stanął Nani, który najpierw mocno uderzał z dystansu, a kilka chwil później jego próba głową minimalnie minęła bramkę.

Zdecydowanie bliżej znalezienia drogi do siatki byli gracze Espanyolu. Najpierw Jaume musiał interweniować przy strzale Gerarda Moreno, a następnie Marc Navarro z pięciu metrów przestrzelił głową ponad poprzeczką. Ostatecznie pierwsza część spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem, a po przerwie liczyliśmy na więcej.

Po zmianie stron jednak niewiele uległo zmianie. Zarówno Espanyol, jak i Valencia sprawiali wrażenie, jakby chcieli, ale nie mogli. W międzyczasie na placu gry pojawił się Aderlan Santos, który zastąpił najpewniej kontuzjowanego Ezequiela Garaya, a w późniejszych fragmentach spotkania szansę gry otrzymali Carlos Soler oraz wygwizdany przez miejscową publiczność Munir.

Gospodarze bliscy zdobycia bramki byli po jednym ze stałych fragmentów, gdy Jaume dwukrotnie odbijał piłkę po uderzeniach graczy „Papużek”. Tymczasem w 75. minucie przyjezdni wymienili kilka podań w środkowej strefie, po czym Parejo obsłużył wbiegającego w pole karne Jose Gayę, który obrócił się z piłką i precyzyjnym strzałem umieścił futbolówkę w siatce. 1:0.

Espanyol do ostatniego gwizdka miał jeszcze okazje, by wyrównać rezultat spotkania, lecz koniec końców, to się nie udało. Valencia wygrała i dopisując do swojego konta trzy oczka na koncie ma już więcej punktów niż w poprzednim sezonie. Za tydzień na Mestalla ostatni pojedynek w rozgrywkach przeciwko Villarreal.