Sparingi są dla trenerów...

Ulesław | 08.08.2010; 15:18

Manchester City – Valencia 2:0 (1:0)

W szóstym meczu presezonu Valencia przegrała z Manchesterem City 0:2. Choć to nowy zespół Davida Silvy sprawiał lepsze wrażenie i dłużej utrzymywał inicjatywę, Valencia momentami prezentowała szybki, bezpośredni futbol. Kilkanaście minut gry zaliczył wracający po mundialu Juan Mata.

Unai Emery ustawił zespół w 4-3-3, czyli system, jakim zamierza zaczynać większość spotkań nadchodzącego sezonu. Główną siłą miała być druga linia, z duetem rozgrywających, jednak poddawani silnemu pressingowi pomocnicy Valencii łatwo oddawali piłkę, przysparzając obronie niemałych kłopotów. Defensywa zaś brylowała w pozostawianiu niepilnowanych rywali i tworzeniu chaosu, dzięki czemu Miguel Moya co kilka minut miał szansę udowadniać, że kryzys jego formy przeminął. Na początku bramkarz Mallorki spisywał się znakomicie, ale w 33. minucie Moya zawahał się przy wyjściu do dośrodkowania Baetenga i Barry, źle pilnowany przez Miguela, z łatwością skierował piłkę do siatki.

Największe zagrożenie ze strony Citizens nadciągały ze skrzydeł, gdzie operowali boczni obrońcy, oraz ze strony biegającego po całym boisku Davida Silvy, który regularnie dostarczał partnerom dokładne zagrania. El Mago opuścił boisko już po 35. minutach i wtedy swoją szansę zwietrzyli piłkarze Valencii. Najpierw Pablo, potem Joaquin strzelali niecelnie, a w 44. minucie, po podaniu z głębi pola, Joaquin urwał się obrońcom City i pędził na osamotnionego Harta. Niestety, arbiter niesłusznie zasygnalizował pozycję spaloną.

Druga połowa zaczęła się od kilku minut niechlujnej gry z tyłu, ale gospodarze w zamieszaniach pod bramką nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie Moyi. W odpowiedzi ożywiły się skrzydła Valencii, jednak dość bojaźliwie prowadzone akcje nie przynosiły rezultatu. Odwagi nie brakowało piłkarzom City – Johnson z łatwością wygrywał indywidualne pojedynki, siejąc spustoszenie w szeregach obronnych Valencii. Również Jo Alves czy Adebayor masowo ogrywali defensorów Los Ches i druga bramka wydawała się kwestią czasu. Nie padła w 76. minucie, gdy piłka po strzale Jo uderzyła w słupek, ale w 84. minucie limit szczęścia się wyczerpał – Viera żwawo wbiegł w pole karne, zgrał piłkę na bok obok interweniującego Moyi i Jo stanął przed pustą bramką. Choć Valencia rzuciła się do odrabiania strat, a Ever Banega nagle przypomniał sobie, że potrafi kiwać i podawać, zabrakło czasu na zdobycie gola. W jednej z ostatnich akcji w 89. minucie Joaquin świetnie przyjął piłkę w polu karnym i próbował ciosem karate pokonać Givena, ale bramkarz City nie dał się zaskoczyć.

W meczu zobaczyliśmy kilka obrazów Valencii – bezradną, niezdolną wyjść z własnego pola karnego, obrońców wymieniających nerwowe podania z bramkarzem, piłkarzy mijanych jak tyczki przez rozpędzonych rywali i kolejne 90 minut bez strzelonej bramki. Obok zagubionej Valencii dowody własnego istnienia przedstawiła Valencia obudzona, grająca z pierwszej piłki, pomysłowo, z szalejącym Everem Banegą, wymieniającymi podania Joaquinem i Pablo, precyzyjnym Juanem Matą, pewnym Moyą, uważnym Davidem Navarro i skutecznym w odbiorze Mehmecie Topalu.

Życie po Villi, Silvie i Marchenie ewidentnie istnieje, ale trzeba poczekać, aż wyewoluuje do inteligentnej formy.

Manchester City FC (2): Hart (Given, min. 46) - Boateng (Kolo Toure, min. 46), Kolarov (Cunnigham, min. 73), Kompany (Ibrahim, min. 78), Richards - Barry (Weiss, min. 68), de Jong (Vieira, min. 46), Toure (Lescott, min. 62) - Tévez (Johnson, min. 35), Silva (Wright – Phillips, min. 35) i Adebayor (Jo Alves, min. 73).

Valencia CF (0): Moya - Miguel (Bruno, min. 69), Navarro, Dealbert, del Horno (Iván Rubio, min. 69) - Topal, Éver, Tino Costa (Mata, min. 76) - Joaquín, Pablo i Soldado (Paco Alcácer, min. 89).

Bramki: 1-0 Barry 33', 2-0 Jo Alves 84'

Arbiter: Michael Dean (UK)

Władze Valencii na trybunach City of Manchester Stadium reprezentowali wiceprezydent Valencii Javier Gomez oraz prezydent Fundacio VCF Társilo Piles.