Villa pogrąża Belgów

Dzidek | 16.10.2008; 18:41
David Villa po raz kolejny został bohaterem Hiszpanii. Trafienie snajpera Valencii w ostatnich minutach meczu w Brukseli zapewniło podopiecznym Vicente Del Bosque czwarte zwycięstwo w czwartej kolejce 5. grupy eliminacyjnej do MŚ 2010.

Około 13-tysięczna grupa kibiców wspierających mistrzów Europy zgromadzona na stadionie Króla Baudouina I w stolicy Belgii przeżyła lekki wstrząs, kiedy główka Wesleya Soncka dała gospodarzom prowadzenie. Andres Iniesta doprowadził do wyrównania jeszcze pierwszej w połowie, a David Villa przerwał belgijską passę meczów bez porażki w trwających eliminacjach, trafiając do bramki oponentów w 88. minucie potyczki.

Belgowie powinni przegrywać dwoma bramkami, jednak Stijn Stijnen dwukrotnie wybronił strzały rywali – Fernando Torresa oraz Davida Villi. Po słabym początku drużyna René Vandereyckena zmobilizowała się i podczas ich pierwszego rzutu rożnego, kiedy Hiszpanie nie bronili się we właściwy sposób, Vincent Kompany dośrodkował do Soncka, który pokonał Casillasa. Belgowie, którzy rozpoczęli z pięcioma zawodnikami w linii obrony oraz dwoma defensywnymi pomocnikami oraz z Axelem Witselem, Stevenem Defourem i Sonckiem w ofensywie po 30. minutach wyglądali na dosyć pewnych prowadzenia, zwłaszcza że w 19. minucie boisko opuścił kontuzjowany Fernando Torres.

Na dziewięć minut przed przerwą Iniesta przejął futbolówkę po złym zagraniu Marouane Fellainiego i mijając obrońców oraz bramkarza umieścił ją w siatce. Po wznowieniu Belgowie z impetem przystąpili do ataku, na bramkę Casillasa uderzali Fellaini, Defour i Witsel, lecz za każdym razem górą był portero Realu Madryt. Niemniej Hiszpanie odpowiedzieli strzałami Cesca Fabregasa oraz niezawodnego Villi, który po podaniu Güizy strzelił swojego 5. gola eliminacji, a 23. w historii jego występów dla kadry narodowej.

VCF Video – bramka Davida Villi oraz skrót spotkania

Belgia: Stijnen; Vanden Borre (Gillet, 87 minutos), Kompany, Van Buyten (Daems, 46 minutos), Simons, Vermaelen (Defour, 75 minutos); Fellaini, Witsel, Vertonghen; Sonck i Dembele.

Hiszpania: Casillas; Ramos, Juanito, Puyol, Capdevila; Senna; Cazorla (Xabi Alonso, 66 minutos), Xavi, Iniesta (Güiza, 84 minutos); Torres (Cesc, 19 minutos) i Villa.

Wczoraj na europejskich obiektach pojawili się również inni piłkarze Valencii. Manuel Fernandes rozegrał 90 minut, zaś Miguel Brito 74 minuty, a grająca na własnym terenie Portugalia zremisowała bezbramkowo z Albanią. Całe zawody zaliczył także Nikola Żigić, którego Serbia pokonała na wyjeździe Austrię 3:1.

Następna mecze el. do MŚ 2010 w RPA odbędą się pod koniec marca 2009 roku.

Kategoria: Ogólne | Źródło: UEFA/Valenciacf.es